Home » Biznes sfera və iqtisadiyyat, Texno, Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Samsung akıllı telefon piyasasında liderliğini korumaya devam ediyor

Samsung akıllı telefon piyasasında liderliğini korumaya devam ediyor

AgahMedia.Com_Sitesinin_Resim_Albomundan_Samsung_Galaxy_smartphone

Akıllı telefon satışları 2013’ün 3. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,8 arttı. AgahMedia.Com portalının “Zaman” gazetesine istinaden haberine gore, Çinli şirketler Huawei ve Lenovo’nun toplam pazar paylarının yüzde 10’a yaklaşması ise dikkat çekti. Samsung 81,2 milyon akıllı telefon satışıyla liderliğini korurken, ikinci olan Apple’ın satış rakamı ise 33,8 milyon oldu.


Yayınlanan raporda 3. çeyrekte yüzde 38,8’lik artış ile toplam 258,4 milyon adet akıllı telefon satışının gerçekleştiği belirtildi. Satış rakamlarına göre ilk 5 firmanın açıklandığı listede ilk iki sırayı Samsung ve Apple aldı. İki Çinli şirket Huawei ve Lenovo ise geçen yılın aynı dönemine göre pazar paylarını toplamda yüzde 7,5’ten yüzde 9,5’e çıkararak akıllı telefon piyasasında yerlerini sağlamlaştırmış oldu. Güney Koreli LG de yüzde 4,6’lık pazar payıyla bu iki şirketin hemen arkasından geliyor.
Geçtiğimiz bir yıl içinde önce S4 ardından da S4 mini modellerini piyasaya çıkaran Samsung satışlarını 57,8 milyondan 81,2 milyona yükseltmiş durumda. Böylelikle Samsung pazar payını yüzde 0,4 artırmış oldu. Apple ise satışlarını 26,9 milyondan 33,8 milyona çıkarmasına rağmen pazar payını kaybetmiş durumda. Apple’ın pazar payı geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 14,4 iken 2013’ün 3. çeyreğinde yüzde 13,1’e geriledi. Bu düşüşün en büyük sebebi Apple’ın yeni çıkardığı iPhone 5S ve 5C modellerinin eylül ayı sonunda satışa girdiği için 3. çeyrek satışlarına yansımaması. Apple, geçtiğimiz yıl da 3. çeyrekte yüzde 14,4 olan pazar payını, aynı dönem satışa giren iPhone 5 modeli sayesinde son çeyrekte yüzde 20 civarına yükseltmişti.
Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*