Home » Beynəlxalq, Biznes sfera və iqtisadiyyat, Texno, Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Online alışveriş pazarı fırsatçıların hedefi haline geldi

Online alışveriş pazarı fırsatçıların hedefi haline geldi

AgahMedia.Com portalının CNN TÜRK’e istinaden haberine göre,Türkiye’de hızla gelişen online alışveriş pazarı fırsatçıların hedefi haline geldi. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerdeki ‘gerekçesiz iade’ durumunu fırsata çevirenler aldıkları ürünleri kullanarak geri iade edebiliyor. Her türlü ürüne ulaşılabilen online alışveriş sitelerine getirilen bu uygulama, bazı fırsatçıların ekmeğine yağ sürüyor. E-ticaret sitelerinin büyük şikayet duyduğu bu durumda olay en fazla mahkemeye taşınıyor. Ancak mahkeme kararları da genellikle tüketicinin lehine sonuçlanıyor. İsmini vermek istemeyen bir e-ticaret sitesinin genel müdürü bu tür suiistimallerin çoğu kez yaşandığını belirterek fırsatçıların en fazla elektronik ürünleri tercih ettiğini söyledi.


Yetkili “Hardisk, laptop, cep telefonu, televizyon, müzik sistemleri, MP3 çalarlar, navigasyon, fotoğraf ve video kameralar en fazla geri iade aldığımız ürünlerin başında geliyor” dedi. Konuyu bir örnekle açıklayan yetkili “Sistemlerimizde bir müşterimizin sürekli iade ürün gönderdiğini tespit ettik. Son olarak bir abiye elbiseyi iade ettikten sonra kendisine telefon ile ulaştık ve bu durumun suiistimal edildiğini düşündüğümüzü söyledik. Tabiî ki müşterimiz bunu kabul etmedi. Kendisi bir ay içinde 6 kez ürün alımı yaptı ve her defasında 5’inci gün ürünü geri iade etti” diye konuştu.
Elektronik Ticaret İşletmeleri Derneği (ETİD) Genel Sekreteri Ömer Gürkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu kanun tüketicinin ürünü görememesi nedeni ile haklarını korumak için çıkarıldı. Ancak art niyetli kullanıcılar tarafından da suiistimale açık bir düzenleme. Özellikle gece elbisesi, çanta gibi ürünler kullanıldıktan sonra iade edilmek isteniyor. Bunun dışında yine cep telefonu, bilgisayar gibi ürünlerde problem yaşanıyor. Örneğin, cep telefonuna sim kart bir kez takıldıktan sonra o telefon kişiselleştirilmiş oluyor ve aslında iadesi mümkün olmayan bir sürece giriyor. Bu konuda yasal düzenlemeler daha çok tüketiciyi korumaya yönelik. Tüketici 7 gün içerisinde neden göstermeksizin ürünü iade edebiliyor ancak alışveriş siteleri aynı şekilde ürünü tedarikçiye geri gönderemiyor. Alışveriş sitelerinin de koruması gerekiyor” dedi.


Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*