Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Yükseköğretim Kurulu Başkanı öğrencilere müjde verdi

Yükseköğretim Kurulu Başkanı öğrencilere müjde verdi

Artık her öğrenci kaldığı derslerden bütünleme sınavına girebilecek. AgahMedia.Com portalının “Cihan” Haber Ajansına istinaden haberine göre, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), alttan dersi kaldığı için yaz okuluna devam etmek zorunda olan üniversitelileri sevindirecek bir karar aldı. Buna göre, bütünleme sınavı hakkından tüm üniversite öğrencileri yararlanabilecek.
YÖK ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında yapılan işbirliği toplantısından sonra konuyla ilgili bilgi veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, daha önce öğrencilerin bütünleme sınavları yapılması konusunda talepte bulunduğunu hatırlattı. Öğrencilerin, birkaç ders nedeniyle yaz okuluna kaldığını vurgulayan Çetinsaya, “Türkiye genelinde görüştüğüm öğrencilerden gelen talepler üzerine 3,5 milyon öğrencimizin yüzünü güldürecek yeni bir karar almış bulunmaktayız. YÖK Başkanı olarak, öğrencilerin yaz okullarına mahkûm edilemeyeceğine, bütünleme sınavlarının öğrencilerimizin hakkı olduğuna inanıyor, kararın hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Edinilen bilgiye göre, uygulamada, üniversiteler arasında farklılık gösteren bütünleme sınavları artık tüm üniversitelerde gerçekleşecek. Yıllık veya yarıyıllık sınav takvimi uygulayan tüm yükseköğretim kurumları 2011-2012 yılından itibaren final sınavları sonrasında bütünleme sınavları yapacak. Dolayısıyla bütünleme hakkından artık üniversite fark etmeksizin tüm öğrenciler yararlanacak.
Engelli öğrenci harçları indirilebilir
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, bu sene engelli öğrenciler için yükseköğretim harçlarında indirim talep ettiklerini bildirdi. Bu konuda önce YÖK’te görüşme yaptıklarını, daha sonra konuyu Maliye Bakanlığı’na ilettiklerini, ardından da Bakanlar Kurulu’nda karar verildiğini aktaran Çetinsaya şu şöyle konuştu: “Bu sene engelli öğrencilerimiz için yükseköğretim harçlarında indirim talep ettik. Öğrencilerimize daha büyük imkânları sunabilmek açısından sizin de desteğinizi bekliyoruz Bakanlar Kurulu’nda. Bu manada önümüzdeki dönemde iyileştirmeler devam edecek.”


Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*