Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » ‘Türkiye’nin en temiz kenti’ yarışmasında İstanbul birinci oldu

‘Türkiye’nin en temiz kenti’ yarışmasında İstanbul birinci oldu

İstanbul, 8 bin yıllık tarihiyle mührü açılmamış hazine gibi. Kültürel ve doğal güzellikleri, Boğaz’ı, kubbeleri ve lezzetleriyle ülkeleri kıskandıracak güzelliklere sahip. Şehrin cazibe merkezi haline gelmesinde şüphesiz yerel yönetimlerin gösterdiği ustalığın payı büyük.
İşte bu başarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yarışmada tescillendi. AgahMedia.Com portalının “Cihan” Haber Ajansına istinaden haberine göre, ‘Türkiye’nin en temiz kenti’ yarışmasında İstanbul birinci seçildi. ‘En temiz köy’ unvanına da İzmir Bademli layık görüldü.
‘Türkiye’nin en temiz kenti’ yarışması, büyükşehir belediyeleri arasında yapıldı. İstanbul birinciliğe, Bursa ikinciliğe, Sakarya da üçüncülüğe hak kazandı. Yarışmada nüfusu 50 bin ve 750 bin arasında olan belediyelerde birinciliği Denizli, ikinciliği Bolu, üçüncülüğü Kütahya Belediyesi kazandı. Nüfusu 10 bin ve 50 bin arasında olan belediyelerde ise ödülleri Didim, Eğirdir, Çiftlikköy elde etti. Yarışma en temiz köyleri de belirledi. İzmir Bademli’den sonra Kahramanmaraş’ın Hacıağalar köyü ikinci, Kırklareli’nin Armağan köyü üçüncü oldu. Seçilen köylerin bağlı olduğu il özel idarelerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çöp toplama aracı hediye edildi.

Şehirlerin üretim üssü, organize sanayi bölgeleri de değerlendirmeye alındı. Buna göre Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi birinci seçildi. Yarışmada dereceye giren bölgelere çevre beratı takdim edildi.


Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*