Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon rakamları açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon rakamları açıkladı

AgahMedia.Com portalının “Hürriyet” gazetesine istinaden haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 0.75, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) de yüzde 1.55 oranında yükseldiğini açıkladı. TÜFE’de piyasa beklentisi yüzde 0.6, ÜFE’de ise yüzde 1.19 artış olacağı yönündeydi.
Gelen verilerle böylece yılın ilk dokuz ayında, TÜFE’de yüzde 4.53, ÜFE’de yüzde 9.72 oranında artış gerçekleşti.
Eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 6, üretici fiyatlarında yüzde 10,03 düzeyinde oldu.
“Ata Yatırım” Başekonomisti Nurhan Toğuç, enflasyon rakamlarının beklentiler çerçevesinde geldiğini, ancak yılın bundan sonraki aylarında bir miktar yükseliş beklediklerini belirtti.
Toğuç, enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Beklentiler çerçevesinde geldi. Eylül ayı olması itibariyle biliyorsunuz yeni sezon kıyafetler, okulların açılması, enflasyonu etkilemediğini görüyoruz. TÜFE’yi etkilemediğini görüyoruz. Ama bundan sonraki aylarda, yıl sonuna kadar olan aylarda bir miktar yükseliş görmeyi bekliyoruz” dedi.
Elektrik fiyatlarındaki artış, doğalgazda da olası bir artış nedeniyle enflasyonun bir miktar daha yükselebileceğini belirten Toğuç, “Bizim yıl sonu hedefimiz yüzde 7’dir. Ancak ilk defa çekirdek enflasyonu TÜFE’den yüksek görüyoruz. O da kur hareketlerine bağlı olarak artan enerji ve gıda fiyatlarının hassas olması, onların da etkisi olabilir. ÜFE’deki kur hareketlerinden kaynaklanan yüksek rakam, bundan sonraki süreçte daha güçlü olmaya devam ederse TÜFE’ye de yansıyabilir” diye konuştu.
Toğuç, kurum olarak yıl sonu enflasyon hedeflerini değiştirmediklerini söyledi…

Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*