Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Türkiye ihracatı Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Türkiye ihracatı Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Aralık ayı ve 2012 yılının ihracat rakamları açıklandı. İhracat yüzde 12.6 artışla 151.9 milyar dolara ulaştı. (AA)
AgahMedia.Com portalının “Hürriyet” gazetesine istinaden haberine göre, Sheraton Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Çağlayan, Avrupa’da yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen Türk ihracatçılarının 243 gümrük bölgesine ihracat yaptığını belirterek, 152 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı payı artırdığını bildirdi. Geçen yıl dünya mal ticaretinin yaklaşık 18,3 trilyon dolara yükselmesinin beklendiğini dile getiren Çağlayan,Türkiye’nin 2012’de bu ihracat pastasından binde 8,2’sinin üzerinde pay aldığını belirtti.
Çağlayan, ihracatın ithalatı karşılama oranının yükseldiğini ifade ederek, “152 milyar dolarlık ihracatımızla, 237-238 milyar dolarlık ithalat ile ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 63,8 seviyesine çıkacak. OVP’de 2012 için belirlenen hedef yüzde 62,4’tü. Şimdi biz bunu aşıyoruz. Muhalefet yapmak isteyenlere de bunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.
Türkiye bu ihracat artış yüzdesiyle, yüzde 7 büyüyen Çin ve Meksika’dan, yüzde 4,7 büyüyen ABD’den ve yüzde 3,1 büyüyen Rusya’dan daha fazla büyüyen ihracat artışını yakaladığını belirten Çağlayan, Japonya , Almanya, Fransa ve Brezilya’nın 2012’yi ihracat düşüşüyle kapattığını söyledi.
Bakan Çağlayan, ihracata dayalı üretimle Türkiye’nin büyük gelişme kaydettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
“2002 yılında 36 milyar dolar olan mal ihracatımızın GSYH’ya oranı yüzde 15,2 idi. 2012 GSYH oranları henüz açıklanmadı. Ancak şu anda tahminlerimize göre, Türkiye, Cumhuriyet tarihinde önemli bir aşama kaydederek, ihracatı GSYH’nin yüzde 19’una ulaşan bir ülke oluyor. Hizmet ihracatını da buna eklersek, Türkiye mal ve hizmet ihracatının 2012 yılında GSYH’nin yüzde 24,1’ini ihracat yapan ülke konumuna gelmiştir. Bunlar son derece önemli gelişmelerdir.”
Geçen yıl ihracatın kilogram fiyatının 1,46 cent olduğunu dile getiren Çağlayan, 2012’de bu rakamın 1,58 dolara geldiğini vurguladı. Çağlayan, bu rakamın yeterli olmadığını dile getirerek, “500 milyar dolar ihracat hedefini yakalamak için ihracat kilogram fiyatımızı 3 dolar mertebesine çıkarmamız gerekiyor” dedi. Teşvik sisteminin “Ne olursan ol yatırım yap” anlayışından çıktığını ve yüksek katma değer ve yüksek teknolojiyi olmazsa olmazı haline getiren bir yapıya döndüğünü ifade eden Çağlayan, enerji hariç ihracat kilogram fiyatlarını daha da yükselteceklerini bildirdi.
Türkiye’de 2002 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısının 5 olduğunu vurgulayan Çağlayan, şu anda bu rakamın 16 olduğunu ve Şırnak’ın da ihracatı 1 milyar doları aşan iller arasına girdiğini belirtti. Çağlayan, 9 sektörün 5 milyar doların üzerinde, 5 sektörün 10 milyar doların üzerinde, 22 sektörün 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, Türk ihracatçılarının 33 ülkeye de 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptıklarını dile getirdi.


Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*