Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Türkiye futbolu 515 milyon Euro’yla Avrupa 7’ncisi oldu

Türkiye futbolu 515 milyon Euro’yla Avrupa 7’ncisi oldu

Deloitte Spor Grubu’nun 21’inci Yıllık Futbol Finansmanı Değerlendirmesi raporu yayımlandı. Rapora göre, Avrupa futbol pazarı 2010/11 sezonunda gelir açısından yüzde 4 büyümeyle 16.9 milyar Euro’ya ulaştı. AgahMedia.Com portalının NTV Haber’e istinaden haberine göre, Türkiye 515 milyon Euro ile en yüksek gelir üreten 7. lig oldu. Zorlu ekonomik iklime karşın, Avrupa’nın beş büyük ligi gelirleri (Bundesliga, La Liga, Ligue 1, Premier League ve Serie A) toplamda 181 milyon Euro artarak 8.6 milyar Euro’ya yükseldi.
İngiliz Premier Ligi 2.5 milyar Euroluk gelir ile dünya futbolunda lider lig olmayı sürdürürken, Alman Bundesliga Ligi Avrupa futbolundaki 42 bin 100 kişilik ortalama en yüksek katılım ve reklam gelirlerindeki artış ile birleşince ligin gelir sıralamasında ikinci sırada yer aldı.
İspanya’nın La Liga’sı ise yüzde 5 büyüme ile gelirini 1 milyar 718 milyon Euro’ya çıkardı. İtalya’nın Serie A ligindeki gelir 2010/11 sezonunda 21 milyon Euro artışla 1 milyar 553 milyon Euro’ya yükseldi. Fransa’nın Ligue 1 kulüplerinin gelirleri ise yüzde 3 düşüş ile 1 milyar 40 milyon Euro’ya geriledi.
Beş büyük ligin reklam gelirleri yüzde 5’lik artış ile 2,7 milyar Euroya ulaşarak toplam gelirlerinin yüzde 31’ine karşılık geldi. Bu artış, büyük oranda Premier League ve La Liga’daki daha büyük kulüplerinin sponsorlar ve ortaklar ile daha küresel kapsamlı iyileştirilmiş ticari anlaşmalar imzalamasından kaynaklandı.
Beş büyük ligin dışında ise Rusya 614 milyon Euro, Türkiye 515 milyon Euro ve Hollanda 431 milyon Euro ile en yüksek gelir üreten ligler oldu.
Deloitte Türkiye Spor Endüstri Lideri Burç Seven konuya ilişkin değerlendirmesinde, ”Önceki on yılda elde edilen ortalamadan (yüzde 7) daha yavaş bir büyüme olsa da ekonomi genelindeki zorluklar düşünüldüğünde yine de istikrarlı bir performans olduğu görülüyor” ifadesi kullandı.
Avrupa futbolunun zorlu ekonomik koşullarda bile devam eden bu gelir artışını elde edebilme becerisinin etkileyici olduğunu belirten Seven, şunları kaydetti:
”Her ne kadar büyüme oranları ligler ve kulüpler arasında farklılık gösterse de, sporun kitleleri çekebilme ve sürükleyebilme becerisi temel bir güç olmaya devam ediyor. Bununla beraber başta Fransa, İtalya ve İspanya olmak üzere birkaç lig ve kulüp, izleyiciler için maç günü deneyimini iyileştirmekle ilgili bazı önemli zorluklarla karşı karşıya. Uzun vadede maç günü ve reklam avantajları elde edebilmek için planların hızlandırılması veya uygulamadaki projelerin tamamlanması gerekiyor. Özellikle Fransız kulüplerinin, Fransa’nın Euro 2016 ev sahipliği için hazırlıkları süren stadyum yenilemelerinden faydalanmaya başlaması lazım.” dedi.

Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*