Home » Biznes sfera və iqtisadiyyat, Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Türk patronlar, Avrupa’da şirket avına çıktılar

Türk patronlar, Avrupa’da şirket avına çıktılar

Ekonomik krizde derin yara alan Avrupa’da şirketler ayakta kalmak için Türk patronların kapısını çalıyor. AgahMedia.Com portalının “Milliyet” gazetesine istinaden haberine göre, 2013’ün 10 aylık döneminde farklı coğrafyalarda toplam 26 şirketi bünyesine katan Odak noktası ise Avrupa ülkeleri olan Türk patronlar,  3 ayrı ülkeden 3 şirketi daha bünyelerine kattılar.
Geçen yıl İtalya’da LEDA ve ACT adlı iki kompozit şirketini alan Manisalı Metyx, ABD’nin en büyük otobüs firmalarından North American Bus Industries’in (NABI) Macaristan’daki tesislerini satın aldı. 230 bin metrekarelik alana kurulu tesisler için 6 ay önce görüşmelere başladıklarını söyleyen Metyx’in patronu Uğur Üstünel, “Ünlü yatırım fonu Cerberus’a ait NABI, ABD’nin en büyük ikinci otobüs üreticisi. Macaristan’da ürettiği otobüsleri Amerika pazarına satıyor” dedi.

Otobüslerin benzerlerine göre 2.5 ton daha hafif olduğunu anlatan Üstünel, “NABI’nin teknolojisini hem Türkiye hem de Avrupa’da farklı sektörlere de uygulayacağız” diye konuştu. Metyx’in aldığı tesiste 230 kişi çalışıyor.

Alarko Holding, bu yöndeki ilk operasyonuna İtalya’da başladı. Türkiye’nin girişimsel kardiyoloji alanındaki tek dünya markası olan Alarko Holding bünyesindeki Alvimedica, İtalya’nın en önemli tıbbi cihaz şirketlerinden CID’i bünyesine kattı. Alvimedica CEO’su Cem Bozkurt, “CID’in 170 olan çalışanı da bünyemize katılacak” dedi. Alarko Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton ise Silikon Vadisi’nde yer alan ABD’nin en büyük üniversitelerinden birinden ‘ismimizle hastane kurun’ teklifi aldıklarını söyledi. Alaton, “60 milyon dolarlık yatırımla Çatalca’da hastane kurmaya hazırlanıyoruz. 2015’te hayata geçireceğimiz bir proje olacak” diye konuştu.
Esnek ambalaj firması Kalenobel, İspanyol Big Drum’ın ambalaj üretim varlıklarını satın aldı. İspanya ve Almanya’da tesisi bulunan Big Drum’ı alan Kalenobel, yıllık kornet kapasitesini 4 milyara çıkararak Avrupa dondurma ambalajı sektöründe ilk sıraya yükseldi. 50 yıllık bir marka olan Kalenobel Ambalaj’ın ortağı ve CEO’su Olcay Hephız, “Aldığımız şirket Unilever, Mondelez, Eti, Ülker, Golf, Pepsi, Danone, Nestle, Perfetti, Kahve Dünyası gibi markalarla çalışıyor” diye konuştu.


Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*