Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Kiracılara müjde…

Kiracılara müjde…

AgahMedia.Com portalının Bursa Hakimiyet Gazetesi’ne istinaden haberine göre, birçok yasal düzenlemeyle birlikte dün yine yürürlüğe giren Borçlar Kanunu da günlük yaşantımızı büyük ölçüde değiştirecek. Yeni yasa, kiracı ile ev sahibi ilişkilerinde milat olacak. Kiralar ÜFE’ye (Üretici Fiyatları Endeksi) göre artacak.Ev sahibi ve kiracılarla ilgili de bir çok düzenleme kanunla birlikte hayata geçecek. Kiracı, kiralananı, sözleşmeye uygun olarak ‘özenle’ kullanmak ve kiraladığı evin bulunduğu taşınmazda oturan kişiler ile komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlü olacak. Kiracının davranışları komşular tarafından çekilmez hale gelirse, ev sahibi önce uyaracak, ardından yazılı bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilecek. Böylece uyarıya rağmen yüksek sesle müzik dinleyen, gürültü yapan, balkonda mangal yakan kiracıların sözleşmesi iptal edilebilecek.
Konut kiracısından alınacak depozito, 3 aylık kira tutarını aşamayacak.
Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, 5 yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamayacak. Döviz kurunun aşırı artması halinde Borçlar Kanunu gereğince kiracı lehine kirada indirim söz konusu olabilecek.
Aile konutu olarak kullanılmak üzere kiralanan taşınmazlarda kiracı, eşinin açık rızası olmadıkça kira sözleşmesini feshedemeyecek.
Kiracı, aksine sözleşme olmadıkça, kira bedelini ve yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlü. Kirasını, aidatını, elektrik, su, doğalgaz borcunu ödemeyen kiracı önce uyarılacak. 30 gün süre tanınarak kira sözleşmesi iptal edilebilecek.
Borçlar Kanunu’na göre eşler birbirlerinden habersiz kredilere kefil olamayacak. Eşlerden biri ‘yazılı olarak’ izin vermedikçe diğer eş hiçbir şekilde bir başkasının borcuna kefil olamayacak. Kefil olanın rızası olmadıkça, kefalet miktarında sonradan artış yapılamayacak..
Taraflarca anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, 5 yıldan uzun süreli veya 5 yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde de ÜFE’deki artış oranı ile kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde bulundurulacak. Konut kirası sözleşmelerindeki artışta, o aydan geriye doğru son 1 yılda ÜFE’de meydana gelen artış dikkate alınacak.

Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*