Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » İstanbul’un 2023’te dünyanın en güzel finans merkezi haline geleceği söylenildi

İstanbul’un 2023’te dünyanın en güzel finans merkezi haline geleceği söylenildi

AgahMedia.Com portalının “Zaman” gazetesine istinaden haberine göre, dünya küresel krizden çıkış yolları ararken Türkiye, istikrarlı şekilde sürdürdüğü finans sistemi ile örnek oluyor. İstanbul’un finans merkezi olması için çalışmalar yürütülüyor. Bu sene ikincisi yapılan İstanbul Finans Zirvesi, dünyanın birçok ülkesinden ekonomistleri ve finansçıları ağırlıyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İstanbul’un 2023’te dünyanın en güzel finans merkezi haline geleceğini söyledi.Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İstanbul’un 2023’te dünyanın en karmaşık, en büyük ya da en gelişmiş finans merkezi olmasa da, en güzel finans merkezi olabileceğini söyledi.
İstanbul Finans Zirvesi’nde (IFS 2011) 2023 yılında bir finans merkezi olarak İstanbul vizyonuna ilişkin konuşan Başçı, İstanbul’un şu anda da güzel bir finans merkezi olduğunu belirtti. İstanbul’a dışarıdan ve içeriden bakış örnekleri veren Başçı, “Fransız şair Alphonse de Lamartine, ‘Dünyada sadece bir şehre bakabilme şansı verilse, seçeceğim şehir İstanbul olurdu.’ demiş. Dışarıdan İstanbul böyle görünüyor. Finans açısından da İstanbul bugün böyle görünüyor, özellikle Avrupa’dan bakanlar için… İçeriden nasıl? ‘İstanbul güzel ama zabitleri pek yaman’ diye görünüyor.” diye konuştu.

Güzel finans merkezi olmak için faydalı, dengeli ve istikrarlı olma unsurlarının önem taşıdığını ifade eden Başçı, daha önce finansal hizmetler sektörü olarak anılan sektörün bugün finans sektörü ya da finans endüstrisi haline geldiğini anlattı. Güzel bir finans merkezinin boyutlarını dengeli ve istikrarlı olarak tanımlayan ve bunun derinlik, genişlik, büyüklük açısından ele alınabileceğini aktaran Başçı, Finansal İstikrar Komitesi’nde Türkiye’nin finansal sektörünü daha da güzelleştirecek konular üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “Türkiye bankacılık sistemi neden güzel, Avrupa’dan bakınca neden güzel görünüyor? Çünkü Türkiye’nin gözetim ve denetim otoriteleri işini iyi yapıyor, standartları yüksek koyuyor. Dünyada minimum sermaye standardı 8 ise bizde ’12’nin altına düşmeyeceksiniz’ diyor. Banka bazında tek tek herkesi takip ediyor. Uzaktan, yerinde denetim, hepsini yapıyor. Neden? Çünkü 2001 yılında çok derin bir kriz bize bu ihtiyacı öğretti. Milli gelirin yüzde 30’una mal oldu Türkiye’ye o kriz. Derin bir işsizliğe mal oldu.” dedi. “TL cinsi tahvil piyasasında (bankaların çıkardığı TL cinsi tahvillerde) zorunlu karşılık yüksek, burada da uzun vadeyi teşvik edecek şekilde çalışma yapıyoruz, ihtiyaç görüldüğünde bir sonraki Para Politikası Kurulu’nu beklemeden karar alabiliriz.” diyen Başçı, zorunlu karşılıklarda ayarlama yaparken uzun vadeyi teşvik edecek şekilde yapmanın anlamlı olacağını ifade etti. Otoriteler olarak yerli para cinsinden işlemleri teşvik etmeye dönük tedbirler aldıklarını dile getiren Başçı, “İki rezerv para dünyaya yetmiyor, yuanın sisteme kazandırılması için çalışmalar var. 2023 yılında Türk ihracatçısı TL cinsinden fatura kesebilirse bu çok güzel bir gelişme olacak ancak bunun olması şu anda biraz zor.” şeklinde konuştu.
Büyük bankalara ek sigorta primi geliyor
AgahMedia.Com portalının “Zaman” gazetesine istinaden haberine göre, hükümet adına Finans Zirvesi’ne Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan katıldı. Çağlayan, Yunanistan başta olmak üzere, birçok ülkenin problemi de geçmişte kendisine verilenleri hesapsız bir şekilde tüketmeleri, kontrolden çıkmış olan önemli harcamalar yapmaları ve geçmişte yedikleri yemeklerin faturasını bugün verecek olmalarından kaynaklandığını ifade etti. Öte yandan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül, büyük bankalardan ek sigorta primi almaya hazırlandıklarını açıkladı. Sigorta primi tarifesinde yapılacak değişikliklerle, büyük bankalardan ek prim alınacağının mesajını veren Gül, alınacak ilave sigorta priminin oranının yüzde 8 ile 10 arasında olabileceğini kaydetti. Yeni tarifeyle birlikte sigorta primlerinin vadelere göre farklılaşacağını da söyleyen TMSF Başkanı, yeni tarifenin ekim ayında açıklanabileceğini belirtti. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan ise önümüzdeki dönemde dolar, Euro tarzı çift kutuplu bir uluslararası rezerv para sistemi olmayacağını ifade ederek, “Başka para birimleri de buna aday olacak.” dedi. IFS 2011 Danışma Grubu Başkanı Murat Yülek de, dünyanın finans ve ekonomi durumunun pek de iyiye gitmediğini belirterek, gelişmiş Batı ekonomilerinin büyüme ve istihdamdaki kırılganlıkları, ABD’nin notunun düşmesi gibi konuların tartışıldığı bir ortamda ‘küresel toparlanmaya doğru’ temasının, biraz daha umut ve cesaret aşılamak amacıyla seçildiğini kaydetti.
Finans sistemi, gerçek ekonomiye dayanmalı
AgahMedia.Com portalının “Zaman” gazetesine istinaden haberine göre, Paris’in finans merkezi olması için lobi faaliyetleri yürüten Paris Europlace Genel Müdürü Arnaud de Bresson, krizin zorunlu kıldığı yeni finansal sisteminin gerçek ekonomiye dayanması gerektiğini söyledi. IFS 2011’e katılan Bresson, finansal krizi Zaman’a değerlendirdi. Geliştirilecek finansal sistemlerin reel ekonominin ihtiyaçları üzerine inşa edilmesini vurgulayan Bresson, “Dünya finansal sistemlerinin Avrupa borç krizinden büyük dersler çıkardı. Daha şeffaf finansal araçların geliştirilmesi ve dengeli bir büyüme sağlamanın önemi anlaşıldı. Yeterli rekabetçi sistemler oluşturmak bütün finansal sistemler için önemli bir faktör.” şeklinde konuştu.

Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*