Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » İstanbul’da Hocalı için dev yürüyüş

İstanbul’da Hocalı için dev yürüyüş

Ermeni güçleri tarafından 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 106’sı kadın, 63’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü’nün katledildiği, 150 kişinin kaybolduğu, 487 kişinin ağır şekilde yaralandığı Hocalı Katliamı’nın 20’nci yıldönümünde Taksim’de on binler toplandı.
AgahMedia.Com portalının “Posta” gazetesine istinaden haberine göre,Taksim’de düzenlenen tören için vatandaşlar önce, Galasaray Meydanı’nda toplandı. Azerbaycan vatandaşlarının da yoğun bir şekilde katıldığı eylemde kalabalık İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na yürüdü. Türkiye, Azerbaycan bayrakları ve sloganlar eşliğinde Taksim’e gelen on binler meydanı tamamen doldurdu.
Törene İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun yanı sıra binlerce Türk ve Azerbaycanlı katıldı. Tören katliamda ölenler için saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Çeşitli sendikalar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve Türkiye’nin değişik kentlerinden gelen vatandaşların katılımıyla oluşan büyük kalabalık, Türkiye ve Azerbaycan bayrakları ”Hepimiz Türküz Hepimiz”, ”Ermeni Yalanına Son” pankartlarıyla ve çeşitli sloganlar atarak yürüdü.
Azerbaycan halkının yalnız olmadığını daha iyi hissettiklerini anlatan Azerbaycan Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, “Bugün Türkiye’nin ayakta olması beni sevindiriyor. Bu soykırımı dünyaya anlatmak için Türk Milleti beraber iradesini ortaya koymaktadır. Bu yürüyüş Türkiye’nin Azerbaycan ile yürek yüreğe olduğunun göstergesidir.” diye konuştu.
Yürüyüşe katılan ve soykırımı yaşadığını ifade eden bir Azeri kadın ise, Türkiye halkının kendileriyle birlikte olmasından duyduğu mutluluğu gözyaşları içinde belirtti. Türkiye’nin asırlar boyunca kendileri ile birlikte olduğunu kaydeden Azeri kadın, “Bizi yalnızca Türkiye destekliyor. Biz Türk halkından razıyız. Hocalı 600-700 kişiyi öldürdüler. Soykırım yaptılar ama dünya birliği buna suskun.” dedi.

Anma etkinliğinin olaysız geçmesi için polisler çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Bir polis helikopterinin havadan meydanı kontrol ettiği gözlendi. Fransız Başkonsolosluğu ve Ermeni kilisesi gibi hassas yerlerde sivil ve resmi ekiplerin önlemleri artırdığı bildirildi.

Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*