Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » İstanbul Üniversitesi dünya çapında ilk 10 içinde

İstanbul Üniversitesi dünya çapında ilk 10 içinde

AgahMedia.Com portalının “Milliyet” gazetesine istinaden haberine göre, Universiade Gwangju 2015 Organizasyon Komitesi, yılın en önemli etkinliklerinden birisi olarak bilinen Universiad’ın tanıtım filmi için dünya çapında 6 üniversite seçti. İstanbul Üniversitesi de bu üniversiteler arasında yerini aldı.
2011-2012 Akademik Yılı’na “İyi Eğitim, Centilmen Mücadele” sloganıyla başlayan İstanbul Üniversitesi, Universiad’ın tanıtım filmi için dünya çapında seçtiği 6 üniversitenin arasında yer aldı. Türkiye, İngiltere, Meksika, Almanya, Kenya, ve Güney Kore’den spor, sağlık ve eğitim alanlarında ülkelerinin en iyi üniversitesi olarak düşünülen toplam 6 üniversitenin seçildiği tanıtım filmi, 2015 Unıversiad oyunlarına kadar uluslararası birçok platformda kullanılacak.

-“İYİ EĞİTİM, CENTİLMEN MÜCADELE”-

Proje Eş Koordinatörü ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gülin Terek Ünal, spor alanından bu kadar büyük bir organizasyonda İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’yi temsil etmesinin, Üniversite’nin spor alanında yapmış olduğu başarılı çalışmaların bir sonucu olduğunu söyledi. 2011-2012 akademik yılı açılış törenine Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet’in “İyi Eğitim, Centilmen Mücadele” sloganıyla “start” verdiğini belirten Ünal, “Rektörümüz bu sloganı belirlerken spor ve eğitimin ayrılmaz birer kavram olduğunu bir kez de yükseköğretim düzeyinde vurgulamak ve spor camiamızın sıkıntılarına ancak eğitimin çare olacağına dikkat çekmek için seçtiğini belirtmişti. Ayrıca bu çalışmalar üniversitemizin Türkiye’nin 2020 Olimpiyat Oyunları’nı İstanbul’da düzenlemek için resmen aday olmasına katkı amaçlı düşünülmüştü” dedi.
-“UNIVERSIADE” NEDİR?-
“Universiade” kelimesi üniversite öğrencilerinin olimpiyatları anlamına gelen üniversite (university) ve olimpiyat (olympiad) kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Universiad birçok spor dalını bir araya getiren bir kültür ve spor festivali olması nedeniyle dünya çapında yılın en önemli etkinliklerinden birisi olarak anılıyor. Her 2 yılda bir farklı bir kentte düzenlenen bu oyunlar, yaz oyunları ve kış oyunları olarak ikiye ayrılıyor. Kış oyunları bu sene Erzurum’da düzenlenen organizasyon, 2015’te Güney Kore’de gerçekleştirilecek.Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*