Home » Biznes sfera və iqtisadiyyat, Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Altın fiyatlarında düşüş devam ediyor

Altın fiyatlarında düşüş devam ediyor

AgahMedia.Com_Sitesinin_Resim_Albomundan_Altin

AgahMedia.Com portalının “Hürriyet” gazetesine istinaden haberine göre, altın son 33 ayın en düşük seviyesi olan 1,244 dolar seviyesine indi. Gümüş ise Ağustos 2012’dan bu yana en düşük seviyesini yaşıyor.Geçen hafta Fed’in tahvil alımını yavaşlatarak sonlandıracağını açıklamasıyla birlikte düşüşe geçen altın düşüşünü sürdürüyor. Altın bugün yüzde 2.6’lük düşüşle Eylül 2010’dan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1,244 dolara seviyesine geldi.
Nisan ayında yaşadığı sert düşüşten bu yana toplam değer kaybı yüzde 22’ye ulaşan altın 1920 yılından bu yana en kötü dönemini yaşadı.
Diğer taraftan gerilemeye devam eden gümüş fiyatları da yüzde 4.5 düşerek ons fiyatı 18.763 dolara geldi.
Fed Başkanı Ben S Bernanke geçen hafta ABD’de ekonomik verilerin beklenenden iyi olması üzerine aylık 85 milyar olan tahvil alımını 2014’te sonlandıracaklarını açıklamıştı.
2011 yılının Ağustos ayında 1813 dolarla rekor kıran altın o günden bu yana düşüş eğiliminde hareket ediyor. 2012 yılının ekim ayına kadar 1600-1700 dolar bandı etrafında hareket eden fiyatlar, bu tarihten sonra hızla gerilemeye başladı. 2013 Nisan’da 1400 dolarları gören altın geçtiğimiz hafta 1283 dolarla son üç yılın en dip seviyesine inmiş oldu.
Garanti Yatırım Analisti Gökalp İçer, altın fiyatlarındaki düşüşün birkaç sebebi olduğunu belirterek şöyle konuştu;
“Altının onsu şu anda 1.250 dolar seviyesinde. Buraya düşmesi, Fed’in mevcut tahvil alım programını sonlandıracağını artık iyice dillendiriyor olması ve Hindistan ile Çin’den gelen fiziki talepte ciddi bir düşüş olmasıyla ilgili…”
İçer, altında 1.300 dolar seviyelerine doğru bir miktar alım yönünde ataklar görülebileceği öngörüsünde bulunarak, bunun bir trend başlatacak kadar güçlü hareketler olmayacağını düşündüklerini aktardı.
Son olarak yatırımcılara tavsiyelerde bulunan İçer, bu seviyelerden bir alım önermediklerini vurgulayarak, “Gram olarak ya da çeyrek altın olarak almayı düşünen yatırımcılar varsa, dolar/TL şu anda 1,93’lerde, 1,95’leri test ettik. Altın fiyatında orta vadeli bir miktar daha geri çekilme beklediğimiz ve TL’ nin de şu anki bulunduğu yerde çok kalıcı olmayacağını düşünmemiz sebebiyle gram fiyatında altının bir miktar daha geri çekilme bekliyoruz. Dolayısıyla daha uygun alım fırsatları doğacaktır ancak şimdilik alım önermiyoruz” ifadelerini kullandı.

Altın yeniden 1.300 dolar seviyelerini test etmesi durumunda, kısa vadeli satışlar yapılabileceği ve 1.200 dolar seviyesinin ilk tepki seviyesi olduğunu ancak trendin 2012’nin son çeyreğinden bu yana güçlü bir şekilde satış ağırlıklı olduğu bilgisini veren İçer, 1.200 dolar seviyesi test edilse dahi, gelecek alımların sadece tepki alımları olacağını, bu seviyesinde pozisyon açan bir yatırımcının, pozisyonu kapatana kadar tekrar altın satış yönüne dönebileceğini belirterek, alım için iyi seviyenin 1.150 dolar seviyesi olabileceğini sözlerine ekledi.
Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*