Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Abdullah Gül: …Fransa gibi büyük bir ülkeye çok küçültücü bir davranıştır

Abdullah Gül: …Fransa gibi büyük bir ülkeye çok küçültücü bir davranıştır

AgahMedia.Com portalının “Vatan” gazetesine istinaden haberine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa Parlamentosu’ndan geçen Ermeni teklifinin senatoda da kabul edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gül, şöyle konuştu:  “Senatodan çıkan bu kanunu esefle kınıyorum. Fransa gibi Avrupa’nın önemli bir ülkesi dünden itibaren ifade özgürlüğünü, özgür bilimsel çalışmaları kısıtlayan ülkeler kategorisine girmiştir bu gayet açıktır. Böyle uluslararası bir konuda, seçime beş kala yapılması, seçim yatırımı şeklinde yapılması Fransa gibi büyük bir ülkeye gerçekten çok küçültücü bir davranıştır. Ümit ederim ki en az 60 senatör Fransız demokrasisi üzerindeki bu gölgeyi kaldırmak için anayasa mahkemesine müracaat ederler. Bu anayasa mahkemesine gitmezse, kesinleşirse Türk Fransız ilişkilerinin bundan sonra çok farklı boyutlarda olacağı kesin bir şey.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında Fransa ve Sarkozy’e sert çıktı. Bahçeli’nin mesajları şöyle: “Fransa’nın düşünce özgürlüğüne kelepçe vuran, ifadeyi zapturapt alan bu çirkinliğini aziz milletimiz affetmeyecek ve bu sefilliği asla unutmayacaktır. Sarkozy yönetimi katliamla ilgili iz sürmekte kararlı ise tavsiyemiz önce kendi kokuşmuş tarihlerinden işe başlamaları ve başlarını Afrika’dan Ortadoğu’ya kadar çevirmeleridir. Pişkin ve pervasız Fransa yönetimi, seri cinayetlere dönük merakı ve ilgisi varsa önce aynaya bakmalı ve zalimlikle iç içe geçen karanlık suratı orada görmelidir. Partimiz, Fransa senatosunun bu kararını, uydurma soykırım iddialarını inkar edenlere ceza verilmesini karara bağlayan bu soysuzluğu lanetlemekte ve tüm varlığıyla kınamaktadır. Bu küstahlığın cevapsız bırakılmaması konusunda AKP hükümeti atalet ve zafiyet göstermemelidir.”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete hem açık çek verdi hem de eleştirdi. CHP lideri “Fransa senatosuna aldığı karar kendi geçmişini inkar, kara lekedir. Düzeltmek Fransa halkı ve aydınlarının görevidir. Hükümete açık çek veriyoruz. Hükümetin kararlılıkla atacağı, doğru adımları destekleyeceğiz” dedi. Erdoğan’ın kendisini ABD Cumhuriyetçi Başkan Adayı Rick Perry ile kendisini kıyaslamasına da yanıt verdi: “Kalkmış bir densizlik daha yapıyor, beni Fransızla kıyaslıyor. Sen Sarkozy’nin Fransası’na NATO kapısını açtın mı; açtın. Türkiye ret deseydi, Fransa NATO ’nun askeri kanadına giremeyecekti. Libya’da Kaddafi linç edilirken keyif çattın mı, çattın. Libya’da Kaddafi’nin elinden ödül aldın, o linç edilirken oturdun. Bütün bunlardan sonra kim Fransız?”

Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*