Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » 18 Mart Çanakkale Zaferinin Yıldönümü

18 Mart Çanakkale Zaferinin Yıldönümü

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97 yıldönümü törenlerle kutlanıyor. AgahMedia.Com portalının TRT’ye istinaden haberine göre, Türk ordusunun destan yazdığı büyük zafer için ilk tören, Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda yapıldı. Tören, “Çanakkale geçilmez” yazılı madalyanın bayrağa takılmasıyla başladı. Daha sonra şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Şiirlerle Çanakkale ruhu yeniden yaşatıldı.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç törende, Çanakkale Savaşı’nın nasıl güç şartlar altında kazanıldığına vurgu yaptı. Arınç, “Çanakkale Savaşı’nın bizlere öğrettiği en büyük ders ise birlik beraberlik ve kardeşlik ruhunun elde edemeyeceği hiçbir şeyin olmadığıdır.” dedi.
Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün ikinci töreni Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesindeydi.
Törene, Gelenkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve bazı bakanlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Başbakan Yardımcısı Arınç, “Çanakkale Zaferi,Türk Milletinin iyi yönetildiği taktirde en ağır şartlarda tüm zorlukların üstesinden gelebilecek güç ve inanca sahip bulunduğunu düynaya kantılamıştır.Geçmişten ders alarak ülkemizin gelişmesi kalkınması korunması ve geleceği için halkımızın birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğine inanıyorum. Birlik ve beraberliğimizin aşamayacağı hiç bir engel ve zorluk yoktur.” diye konuştu.
Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Tuğgeneral Ferhat Özgen de Çanakkale Zaferinin Türk milletinin makus talihini yendiği ve tükendi denilen bir devletin şaha kalkarak dünyaya meydan okuduğu bir kahramanlık destanı olduğunu söyledi.
Daha sonra donanma gemileri boğazdan geçerek törene katılanları selamladı.
Bu sırada Türk yıldızları akrobasi timi de bir gösteri sundu.
Gösteride yakın zamanda şehit düşen Türk yıldızı pilotlarından yüzbaşı Ümit Özer’in yeri ise boş bırakıldı. Abideki tören şehtiliğin ziyaret edilmesiyle sona erdi.
O destanın yazıldığı günler yurt genelindeki etkinliklerle yad edildi, kahramanlar bir kez daha anıldı.

Çanakkale’de Neler Oldu, Nasıl Bir Destan Yazıldı?

Tarihin en büyük savaşlarından birine sahne olan Çanakkale’de Mehmetçik düşmana boyun eğmedi.
Kendinden emin, çelik gemileri boğazın sularına gömdü Mehmetçik.
Kimi 13 yaşındaydı, kimi 276 kiloluk top mermisini kaldıracak kadar kuvvetliydi o gün Koca Seyid gibi. Akif’in, “Kimi yamyam, kimi Hindu, kimi bilmem ne bela” dediği orduların, dördü beşi Çanakkale Boğazı’na yükleniyordu.
İstanbul’u ele geçirerek Osmanlı Devleti’ni saf dışı bırakmak ve Rusya’ya yardım etmek isteyen İngiliz ve Fransız donanması Çanakkale Boğazı’nı bombalarıyla dövmeye başladı. Kendilerinden çok emindiler. Ancak bekledikleri gibi olmadı, tabyalardan atılan Türk topçu atışlarıyla büyük bir dirençle karşılaştılar.Asıl darbeyi ise mayın gemisi Nusret indirdi.Nusret gecenin karanlığında boğazın serin sularına tam 26 adet mayın döşemişti.Döşenen bu mayınlar 18 Mart 1915’te Çanakkale harekatının kaderini değiştirdi. İlk önce 639 kişilik mürettebatıyla Bouvet, onun ardından Inflexible ve Irresistible battı. Agamemnon, Quenn Elizabeth ve diğer demir canavarlar ağır yara alarak geri çekildi. Son darbeyi ise Koca Seyid vurdu. Tam 276 kiloluk mermiyi sırtlandı, topun namlusuna sürdü ve ateşledi. O attığı top güllesi, Ocean zırhlısını Boğaz’a gömdü.Çanakkale’yi deniz yolayla geçemeyeceğini anlayan düşman orduları, yaptıkları hazırlıkların ardından karadan saldırdı. Ve tarihin en kanlı savaşlarından birine şahit oldu Çanakkale…

Bu kontentin portalımızda yayınladığı tarix :

Ucuz təyyarə biletləri və sərfəli otellər burda... ⇒

Sərfəli qiymətlərə satılıq evlər, torpaqlar və obyektlər ... ⇒

One Response to 18 Mart Çanakkale Zaferinin Yıldönümü

 1. Mustafa GÜRBÜZ

  Yayınlarınızı ilgi ile takip ediyorun, çok faydalı buluyorum
  bu yayınları yapan, ekibin;izi candan kutlarım.

  Hocvaali katliamında İRAN İ.C.nin her hangi bir, askeri,para ve silah Ermeni’lere yardımı varmıdır? varsa bunların belgeleri ve miktarlarının bildirilmesini sağlamanızı rica edeceğim.
  İran’daki AZERİ TÜRKLERİ’ ne yapılan haksız baskılar hakkındada lütfen bilgi verilmesini sağlamanızı rica ederim.

  İşbirliği,sağlık,başarı dileklerimle selam ve saygılarımı sunarım.
  Ankara’ Temsilciniz yoksa bu görev verilirse sizlere hizmet etme zevkini lütfen bağışlayınız.

  Mustafa GÜRBÜZ, Emekli 2 evlat,2 torunlu dede, Yazar,

  ORKUN Eletronik aylık dergisi, Anadolu BASIN Temsilcisi

  Atatürk Bl. Esat ( Akay) Cd. 25 / 9 0 312 417 78 10

  0 536 496 87 99

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*