Home » Türkiye Medyasından Haberler (Özel), Ümumi » Türk öğrenciler dünya birincisi oldu

Türk öğrenciler dünya birincisi oldu

Azerbaycan’ın Bakü şehrinde düzenlenen,Uluslararası INEPO Eurosıa Proje Olimpiyatı’na 4’ü Türkiye’den olmak üzere 100’ün üzerinde okul katıldı. (İHA) Birbirinden ilginç projeleriyle dikkat çeken yarışmacılardan Özel Mürüvvet Evyap Okulları öğrencilerinden Fatih Ege Özay ve Uluç Akyüz birinciliği göğüsledi. AgahMedia.Com portalının “Türkiye” gazetesine istinaden haberine göre, Meksika Körfezi’ndeki tanker kazısının ardından ‘petrol toplama bariyer sistemi’ yapan öğrenciler, jürinin dikkatini çekti. Jüriden tam not olan proje birinciliğe layık görüldü. Yarışmanın sona ermesinin ardından bugün Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli bir seferi ile Azerbaycan’ın Bakü şehrinden İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen öğrencileri, havalimanında aileleri karşılarken duygu dolu anların yaşandığı görüldü.
Konu ile ilgili olarak havalimanında bir açıklama yapan proje danışmanı Matematik Öğretmeni Gafur Taşkın, yarışmada birinci olduklarından dolayı öğrencilerini kutlayarak, “Projemiz deniz yüzeyi dağılan petrolü çeviren aynı zamanda bunu toplayan bir bariyer sistemidir. İki işi bir arada yapan bariyer sistemi şuanda yok. Bunu öğrencilerimiz başardı çok mutluyuz.” dedi.
Öğrencilerden Uluç Akyüz ise, birinci olmanın çok gurur verici olduğunu ifade ederek, “Türk bayrağını en güzel şekilde dalgalandırdık. Meksika Körfezi’nde kaza olmuştu. Bizim okulumuz da boğazı görüyor. Bunun aynısı ülkemizde de olabileceğini düşündük. Bunun üzerine böyle bir proje yapmaya karar verdik.” diye konuştu.
Fatih Ege Özay da Türkiye’yi temsil etmekten çok mutlu olduğunu dile getirdi. Dünya birincisi olarak bunu en iyi şekilde başardıklarını aktaran Özay, 42 ülkeden gelen öğrencilerin yarıştığını, yarışmada Türkiye’nin adını dünyaya duyurduğunu ifade etti.

Sizin paylaşım ve yorumlarınız (şərhləriniz) AgahMedia.Com portalı için önemlidir!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*