Home » Şou biznes və Mədəniyyət, Ümumi » “İlin ən yaxşı” filmi nominasiyası üzrə Oskar mükafatı “Kral danışır!” filminə verildi

“İlin ən yaxşı” filmi nominasiyası üzrə Oskar mükafatı “Kral danışır!” filminə verildi

Los Ancelesdə keçirilən 83-cü Oskar nominasiyalarının təqdimat mərasimində Tom Huperin “Kral danışır!” tarixi dramı ilin ən yaxşı filmi seçilib. “İlin ən yaxşı filmi” nominasiyasına 10 ekran əsəri iddia edirdi. AgahMedia.Com portalının İctimai TV -yə istinadən məlumatına görə, “Kral danışır!” (The King’s Speech) filmi ümumilikdə 4 Oskara layiq görülüb. Bu ekran əsəri “İlin ən yaxşı” filmi nominasiyası ilə yanaşı, ən yaxşı kişi rolu, ən yaxşı rejissor, ən original ssenari nominasiyalarını da qazanıb.
Bundan əlavə elmi-fantastik triller janrında çəkilmiş “Bağlanğıc” (Inception) filmi də 4 Oskar qazanıb. Filmdəki xüsusi effektlər, səs montajının keyfiyyətinə görə fətrqlənib. Facebook səhifəsinin tarixinə həsr edilmiş “Sosial şəbəkə” (The Social Network) filmi 3, “Döyüşçü” (The Fighter), “Alisa möcüzələr diyarında” (Alice in Wonderland) və «Oyuncaqların hekayəti 3” (“Toy Story3”) filmləri ayrı-ayrılıqda 2 Oskar qazanıb.
Darren Aronofskinin”Qara qu quşu” (Black Swan), “Daha yaxşı dünyada” (In a Better World – Danimarka), “Sevgi tanrısı” (God of Love), “Daxili iş” (Inside Job), “Sadəcə qəribədirlər” (Strangers No More), “İtmiş varlıq” (The Lost Thing), “Qurd adam” (The Wolfman) filmləri də Oskar mükafatına layiq görülüblər.
Qaliblər və nominantlarin tam siyahısı:
“Ən yaxşı film”- Kral danışır! (The King’s Speech). Filmin prodüserləri Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin, rejissor Tom Hooper)
Digər nominantlar:
The Social Network
Black Swan
The Fighter
Inception
The Kids are All Right
127 Hours
Toy Story 3
True Grit
Winter’s Bone
Ən yaxşı rejissor: Tom Hooper (“Kral Danışır” – “The King’s Speech”)
Digər nominantlar:
Darren Aronofsky, Black Swan
David O. Russell, The Fighter
David Fincher, The Social Network
Coen Brothers, True Grit
Ən yaxşı ssenari: «Kral danışır »-“The King’s Speech” -David Seidler)
Digər nominantlar:
Another Year: Mike Leigh
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception: Christopher Nolan
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
Ən yaxşı aktyor: Colin Firth (“Kral Danışır” – “The King’s Speech”)
Digər nominantlar:
Javier Bardem “Biutiful”
Jeff Bridges “True Grit”
Jesse Eisenberg “The Social Network”
James Franco “127 Hours”
Ən yaxşı aktrisa: Natalie Portman (“Qara qu quşu” – “Black Swan”)
Digər nominantlar:
Annette Bening “The Kids Are All Right”
Nicole Kidman “Rabbit Hole”
Jennifer Lawrence “Winter’s Bone”
Michelle Williams “Blue Valentine”
İkinci planda ən yaxşı aktyor: Christian Bale (“Döyüşçü” –“The Fighter”)
Digər nominantlar:
John Hawkes “Winter’s Bone”
Jeremy Renner “The Town”
Mark Ruffalo “The Kids Are All Right”
Geoffrey Rush “The King’s Speech”
İkinci planda ən yaxşı aktrisa: Melissa Leo (“Döyüşçü” – “The Fighter”)
Digər nominantlar:
Amy Adams “The Fighter”
Helena Bonham Carter “The King’s Speech”
Hailee Steinfeld “True Grit”
Jacki Weaver “Animal Kingdom”
Ən yaxşı animasiya filmi: “Oyuncaq hekayəsi 3” ( “Toy Story 3)
Digər nominantlar:
How to Train Your Dragon – Chris Sanders ve Dean DeBlois
The Illusionist – Sylvain Chomet
Ən yaxşı xarici film: “Daha yaxşı dünyada” (“In a Better World” – Danimarka)
Digər nominantlar:
Biutiful (Meksika)
Dogtooth (Yunanıstan)
Incendies (Kanada)
Outside the Law (Əlcəzair)
Ən yaxşı uyğunlaşdırılmış ssenari: “Sosial şəbəkə” (“The Social Network” – Aaron Sorkin)
Digər nominantlar:
127 Hours, Danny Boyle, Simon Beaufoy
Toy Story 3, Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit, Joel Coen, Ethan Coen
Winter’s Bone, Debra Granik, Anne Rosellini
Ən yaxşı qısametrajlı film: “Sevgi tanrısı” (“God of Love”-Luke Matheny)
Digər nominantlar:
“The Confession” Tanel Toom
“The Crush” Michael Creagh
“Na Wewe” Ivan Goldschmidt
“Wish 143” Ian Barnes and Samantha Waite
Ən yaxşı sənədli film: “Daxili iş” (“Inside Job” – Charles Ferguson, Audrey Marrs)
Digər nominantlar:
Exit through the Gift Shop
Gasland
Restrepo
Waste Land
Ən yaxşı qısametrajlı sənədli film: “Sadəcə qəribədirlər” (“Strangers No More” – Karen Goodman, Kirk Simon)
Digər nominantlar:
Killing in the Name
Poster Girl
Sun Come Up
The Warriors of Qiugang
Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi: “İtmiş varlıq” (T”he Lost Thing” – Shaun Tan, Andrew Ruhemann)
Digər nominantlar:
“Day & Night” Teddy Newton
“The Gruffalo” Jakob Schuh and Max Lang
“Let’s Pollute” Geefwee Boedoe
“Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)” Bastien Dubois
Ən yaxşı musiqi: “Sosial şəbəkə” (“The Social Network” – Trent Reznor, Atticus Ross)
Digər nominantlar:
How to Train Your Dragon, John Powell
Inception, Hans Zimmer
The King’s Speech, Alexandre Desplat
127 Hours, A.R. Rahman
Ən yaxşı mahnı: “We Belong Together” – “Oyuncaq hekayəsi 3” filmi (“Toy Story 3” – music and lyric by Randy Newman)
Digər nominantlar:
Coming Home – Country Strong
I See the Light – Tangled
If I Rise – 127 Hours
Ən yaxşı montaj: “Sosial şəbəkə” (“The Social Network “- Angus Wall, Kirk Baxter)
Digər nominantlar:
Black Swan Andrew Weisblum
The Fighter Pamela Martin
The King’s Speech Tariq Anwar
127 Hours Jon Harris
Ən yaxşı operator: “Bağlanğıc” (“Inception” – Wally Pfister)
Digər nominantlar:
Black Swan – Matthew Libatique
The King’s Speech – Danny Cohen
The Social Network – Jeff Cronenweth
True Grit – Roger Deakins
Ən yaxşı rəssam: “Alisa möcüzələr diyarında” (“Alice in Wonderland” – Robert Stromberg, Karen OHara)
Digər nominantlar:
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1, Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception, Guy Hendrix Dyas, Larry Dias ve Doug Mowat
The King’s Speech, Eve Stewart, Judy Farr
True Grit, Jess Gonchor, Nancy Haigh
Ən yaxşı geyim rəssamı: “Alisa möcüzələr diyarında” (“Alice in Wonderland” – Colleen Atwood)
Digər nominantlar:
I Am Love, Antonella Cannarozzi
The King’s Speech, Jenny Beavan
The Tempest, Sandy Powell
true grit, mary zophres
Ən yaxşı qrim: “Qurd adam” (“The Wolfman” – Rick Baker, Dave Elsey)
Digər nominantlar:
Barney’s Version, Adrien Morot
The Way Back, Edouard F. Henriques, Gregory Funk ve Yolanda Toussieng
Ən yaxşı səs montajı: “Başlanğıc” (“Inception” – Richard King)
Digər nominantlar:
Toy Story 3, Tom Myers ve Michael Silvers
Tron: Legacy, Gwendolyn Yates Whittle ve Addison Teague
True Grit, Skip Lievsay ve Craig Berkey
Unstoppable, Mark P. Stoeckinger
Ən yaxşı səs miksajı: “Bağlanğıc” (“Inception” – Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo, Ed Novick)
Digər nominantlar:
The King’s Speech, Paul Hamblin, Martin Jensen ve John Midgley
Salt, Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan ve William Sarokin
The Social Network, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick ve Mark Weingarten
True Grit, Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff ve Peter F. Kurland
Ən yaxşı vizual effekt: “Bağlanğıc” (“Inception” – Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb)
Digər nominantlar:
Alice in Wonderland, Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas ve Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 Tim Burke, John Richardson, Christian Manz ve Nicolas Aithadi
Hereafter, Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski ve Joe Farrell
Iron Man 2, Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright ve Daniel Sudick
Sizin paylaşım ve yorumlarınız (şərhləriniz) AgahMedia.Com portalı için önemlidir!...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*